Régóta szerettünk volna a webshopunkban helyet adni olyan kiadványoknak, amelyeket a szerzőink, úgymond marketingcélból ingyenes terjesztésre szántak, ám a korábban készült webmotorunk átalakítás nélkül erre alkalmatlan volt. Mivel a napokban elvégzett felújítást követően elhárultak az akadályok, így már „megvásárolható” – azaz egyetlen kattintással fizetés nélkül letölthető – az első ingyenes kiadványunk, Orosz Krisztián: Tanulságok tárháza című e-könyve.
Bár a könyv csak tegnap került fel a webshopba, ahogy erről a Molyos bejegyzésünkben is hírt adtunk, már érkeztek kérdések a témával kapcsolatban, amelyekre itt szeretnénk gyorsan válaszolni:
1. „Mi a feltétele, hogy kitegyetek egy ingyenes e-könyvet a webshopba?”
A kiadványon szerepelni kell a Marsbook Kiadó logójának és/vagy kiadóként a Marsbook Kiadót kell feltüntetni. Ezt azok az e-könyvek teljesítik, amelyek szerkesztését és korrektúrázását mi végeztük. Idegen vagy ellenőrizetlen anyagokhoz nem adjuk sem a nevünket, sem a logónkat, így a webshopunkban sem jelenítjük meg. A másik – inkább csak formai feltétel, amelynek könnyű eleget tenni –, hogy a szerzeménynek rendelkezni kell ISBN számmal. Tehát azok a művek, amelyeket a szerzői nem kereskedelmi forgalmazásra, hanem „belső használatra” szánva készíttetnek el velünk, sajnos addig nem kerülhetnek ki a virtuális polcunkra, amíg az ISBN-besorolást meg nem szerzik (ebben természetesen tudunk segíteni).
2. „Nekem korábban kiadta az XY kiadó a ZW című e-könyvemet. Ezt kiraknátok?”
Nem. Lásd az előző, 1-es pontot.
3. „A mi webshopunkban is vannak ingyenes könyvek. Nem akartok barterezni esetleg? Mi is kitennénk a ti könyveiteket és ti is a miénket. Így mindenki jól járna.”
Nem. A belső szabályunk szerint csak a kiadónk által készített könyveket árusítjuk.
4. „Írtam egy regényt. Hogy lehetne belőle ingyenes e-book-ot készíttetnem?”
Olyan e-könyvet, amelyet aztán a webshopunkban is megosztunk, az alábbiak szerint lehet elkészíttetni:
- A kiadónk által kell elvégeztetni a szerkesztést és a korrektúrázást, mivel csak így adunk engedélyt a logónk vagy a nevünk használatára, ami elengedhetetlen feltétele a webshopos megjelenésnek. Ennek a várható költségeiről a Könyvkiadás menüpontban íruk, ám végleges árat csak a munkaanyag ismerete után adunk.
- Kell kérni hozzá ISBN számot, ugyanis enélkül nem jelenhet meg kereskedelmi forgalomban akkor sem, ha az ára nulla forint („A szabál' az szabál'!”) Ebben természetesen segítünk.
- Ingyenes kiadványról lévén szó, természetesen nincs jutalékunk – mivel ezzel inkább a szerzőink marketingjét szeretnénk támogatni, mint anyagi haszonra szert tenni –, így külön szerződéskötés sem szükséges. Elegendő egy egyértelmű szándéknyilatkozat (pl. egy erről szóló email) a megjelentetéshez.
- Mivel semmiféle kizárólagosságot nem kérünk, így a kötet másutt is megjelentethető, hiszen ez is segíti, hogy a szerző szélesebb körben ismertté váljon.
5. „A könyvem már átesett profi szerkesztésen. Megjelentetitek?”
Nem. Csak saját szerkesztésű anyagok kapnak Marsbook logót vagy Marsbook Kiadós jelzetet.
6. „Ha nem kerestek a könyvön, nem fogjátok összecsapni?”
Biztos, hogy nem. Az ingyenes e-könyvek terjesztésével az elsődleges célunk az, hogy segítsük ismertebbé tenni a szerzőinket, ez pedig összecsapott, gagyi minőségben nem biztos, hogy a kellő hatást keltené. Ráadásul, mivel vélhetően lényegesen többen töltik le az olyan kiadványt, amiért nem kell fizetni, sokkal több emberhez eljuthat, mint egy „fizetős” szerzemény, s így tekinthető a kiadónk névjegykártyájának is. Az utolsó szempont pedig az, hogy a szerző a szöveggondozásért ugyanúgy kifizeti a tiszteletdíjat, mintha egy nyomtatott könyv vagy egy fizetős e-könyv lenne a végeredmény, tehát a mi szempontunkból semmi különbség a két munka közt: mindkettőt szívvel-lélekkel igyekszünk elvégezni.